دیوار سبز

دیوار سبز (green wall) دیواری عمودی است که بسته به شرایط در داخل یا خارج خانه می باشد و تمام یا قسمتی از آن توسط گلها و گیاهان عمدتا سبزرنگ پوشیده شده است.


دیوارسبزها را پیشتر در نمای ساختمان و یا دیوارهای حیاط کاهگلی که توسط یک گیاه رونده و پیچ در پیچ احاطه کرده است مشاهده کرده ایم اما امروزه این نوع از دکوراسیون داخلی و خارجی حالت مدرن به خود گرفته و با سیستم آبیاری اتوماتیک یا قطره ای و کاشت نوینی همچون هیدروپونیک که به وجود آمده می‌توان بدون اینکه دغدغه ای از آسیب به دیوار داشته باشیم از دیوارسبز در هر جای عمودی که معمولا استفاده خاصی از آن نمی شود به کار گرفت و به یک فضای مرده روح تازه دمیده و احساس سرزندگی و نشاط مضاعف را به خانه و یا محیط یک شرکت اضافه نمود.


حسی که با دیدن یک دیوار سبز معمولا در اذهان ایجاد می شود حس زنده بودن دیوار و محیطی است که دیوارسبز در آن قرار گرفته است و با شادابی و شکوهی که یک دیوارسبز دارد موجب می شود که هر بیننده ای از تماشا و همنشینی در کنار آن کمال لذت را ببرد و گویا که بیننده یک جنگل را نه به صورت افقی بلکه به صورت عمودی در جلوی چشمان خود و آن هم در محیط مسکونی یا اداری ای که در آن تنفس می کند نظاره می کند.

دسته بندی انواع دیوار به لحاظ موقعیت:

دیوار سبز بیرونی

در مکان هایی نظیر نمای ساختمان ها و یا در پارکینگ و یا بر روی ستون هایی که داخل دیوار نیستند و یا دیوار حیاط می توان دیوار سبز اجرا کرد. به منظور اجرای دیوار سبز بر روی نمای ساختمان باید از گیاهانی استفاده نمود که بتوان آن ها را به صورت عمودی بر روی دیوار ساختمان نصب کرد. دیوار سبز علاوه بر اینکه یک طرح فوق العاده جذاب برای نمای ساختمان به شمار می آید، نقش مهمی در خنک شدن هوا و افزایش کیفیت آن به عهده دارد. اصولاً درختچه های کوچک برای ایجاد گرین وال مناسب هستند و تامین نور یکی از فاکتورهای بسیار ضروری برای پرورش آنهاست. گیاهانی که در زمین کاشته می شوند از مواد مغذی خاک تغذیه می کنند اما آب و مواد مورد نیاز برای رشد گیاهانی که به صورت عمودی روی دیوار نصب می شوند از دیوار تامین می گردد. سیستم آبیاری گرین وال در داخل دیوار تعبیه شده و آب مورد نیاز برای رشد گیاه را فراهم می کند. برای ایجاد گرین وال می توان گونه های مختلفی از گیاهان را انتخاب نمود و با کنار هم قرار دادن آن ها بافت و رنگ را به گونه ای بسیار جذاب و متنوع به نمایش گذاشت.

دیوار سبز داخلی

در مکان هایی نظیر تراس و یا لابی هتل و یا دفتر کار و پاسیو و یا هر مکان دلخواه می توانید از پوشش دیوار سبز استفاده کنید و آرامش را برای خود به ارمغان بیاورید.شرکت باغنما با تجربه ی طولانی در این حوزه آماده ی همکاری با شما می باشد تا بتوانید بهترین معماری سبز را برای محیط منزل و یا دفتر کار خود داشته باشید.

برخی از ویژگی های کلی دیوار سبز

  • جداسازی فضاهای داخلی و فضاهای خارج دیوار سبز
  • ممانعت از انتقال حرارت بین فضاها
  • ممانعت از انتقال صدا بین فضاها
  • مقاومت در برابر ضربه
  • مقاومت در برابر فشاری
  • ایجاد آرامش
  • تصفیه هوا
  • کاهش دمای محیط

 

انتخاب گیاهان مناسب دیوارسبز

گیاهانی که برای ایجاد چنین دیواری انتخاب می شوند باید با شرایط اقلیمی آن منطقه سازگار باشند. فاکتورهایی نظیر میزان نور خورشید، رطوبت هوا، دمای محیط، کیفیت آب برای آبیاری، ارتفاع محل و … از جمله فاکتورهایی هستند که باید در انتخاب گیاهان مورد توجه قرار گیرند. اصولاً گیاهان بومی بهترین گزینه برای گرین وال هستند زیرا به راحتی خود را با تغییرات آب و هوایی وفق می دهند و مقاوم می باشند. گیاهان ناسازگار با محیط نیاز به مراقبت و نگهداری بالا دارند و مسلماً هزینه نگهداری آن ها از نظر اقتصادی بصرفه نیست. از جمله گل هایی که برای دیوار سبز مورد استفاده قرار می گیرند شامل پیچ امین الدوله، لیزوماکیا، پاپیتال، شیر خشت و ناز فرانسوی می باشند.

برای مطالب بیشتر در رابطه با انتخاب گیاهان مناسب به مقاله زیر رجوع کنید.

از چه گیاهانی برای روف گاردن استفاده کنیم؟
شرکت باغ نما بسته به موقعیت مکانی شما پیشنهادهای متفاوتی را دارد که شما می توانید این قبیل از اطلاعات و هر مورد دیگری که نیاز دارید را از طریق تماس با شرکت باغ نما و یا تکمیل اطلاعات خود در صفحه اول برای تماس مشاورین ما با شما به صورت کامل به دست آورید.

برای دیدن پروژه ها ی باغنما به صفحه ی ما در اینستاگرام  رجوع کنید.

baghnama.ir

تصاویر دیوارسبز

دیوارسبز دیوارسبز دیوارسبز
دیوارسبز دیوارسبز دیوارسبز

تماس با ما

bagh nama

آدرس: تهران-پاسداران-بلوار پناهی نیا-پلاک 144/2-طبقه 4-واحد 23

شماره تماس: 8557 673 0939